Moderna medicina nikada nije osporavala pozitivan uticaj bilja na zdravlje čoveka, a čajevi su sigurno najpopularniji preparat koji se koristi u fitoterapiji.
Međutim, neophodno je dobro poznavati trave da bi se napravila prava mešavina za terapiju određene bolesti
Da bi mešavine čaja bile efikasne i bezbedne moraju da sadrže brižljivo odabrano lekovito bilje, potvrđenog kvaliteta. Izradu receptura treba prepustiti farmaceutima, koji će voditi računa o principima savremene fitoterapije, hemijskom sastavu biljaka i njihovom delovanju i bezbednosti.
U saradnji sa Violetom Popov, diplomiranim farmaceutom sa Instituta za proučavanje lekovitog bilja “Dr Josif Pančić”, otkrivamo vam recepte za čajne mešavine koje mogu da pomognu u ublažavanju određenih bolesti, regulisanju pojedinih fizioloških procesa, ali i prevenciji nekih oboljenja.
1. ČAJ ZA DIJABETIČARE
Sastojci: mahune pasulja, listovi borovnice, crnog duda, breze, koprive i masline, i herba pelena. Aktivne komponente ovih biljaka blago snižavaju nivo šećera u krvi, stimulišu varenje i izlučivanje mokraće, pa čaj može biti od koristi kao blago pomoćno sredstvo za regulisanje nivoa glukoze u krvi. Preporučuje se da se ova mešavina koristi naizmenično sa jednokomponentnim čajevima (pasuljevinom, listom crnog duda, listom borovnice, pelenom, kičicom…).
IDEALNA ČAJNA MEŠAVINA:
- Herba pelena (Absinthii herba) 5%
- List breze (Betulae folium) 20%
- List crnog duda (Mori nigrae folium) 10%
- List borovnice (Myrtilli folium) 20%
- Pasuljevina (Phaseoli legumen) 30%
- List koprive (Urticae folium) 5%
- List masline (Olivae folium) 10%
PRIPREMA: Jednu supenu kašiku mešavine preliti sa 2 dl ključale vode, sud poklopiti, kratko prokuvati i procediti kada se čaj ohladi. Piti tri puta dnevno pre jela po 2 dl nezaslađenog čaja.
NAPOMENA: Biljni čajevi za dijabetičare ne mogu biti zamena za lekove i dijetalnu ishranu. Upotrebljavaju se isključivo kao pomoćno sredstvu uz lekove, pod nadzorom lekara.
2. ČAJ ZA UBLAŽAVANJE KAŠLJA I BRONHITISA
Koren belog sleza i list podbela ublažavaju kašalj, oblažu i štite sluzokožu disajnih organa. Plod morača, herba izopa i majčine dušice olakšavaju iskašljavanje i izbacivanje sekreta. Cvet zove podstiče znojenje, cvet kamilice opušta glatku muskulaturu i deluje protivupalno, dok šipurak jača otpornost organizma.
IDEALNA ČAJNA MEŠAVINA:
- Koren belog sleza (Althaeae radix) 20%
- Cvet kamilice (Chamomillae flos) 5%
- Plod šipurka (Cynosbati fructus) 5%
- List podbela (Farfarae folium) 30%
- Plod morača (Foeniculi fructus) 10%
- Herba miloduha (Hyssopi herba) 5%
- Cvet zove (Sambuci flos) 5%
- Herba majčine dušice (Serpylli herba) 20%
PRIPREMA: Supenu kašiku mešavine preliti sa 2 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji jedan sat, pa procediti i zasladiti medom. Piti tri puta dnevno pre jela po 2 dl čaja.
3. ČAJ ZA VARENJE I PROTIV NADIMANJA
Sastojci: plodovi mirođije, korijandera i morača, cvet kamilice, list pitome nane, herba hajdučke trave i kora krušine. Aktivne supstance iz ovih biljnih sirovina poboljšavaju lučenje digestivnih sokova, ublažavaju osećaj punoće i nadutosti, smiruju grčeve glatke muskulature, olakšavaju varenje i pražnjenje creva.
IDEALNA ČAJNA MEŠAVINA:
- Plod mirođije (Anethi fructus) 15%
- Cvet kamilice (Chamomillae flos) 15%
- Plod korijandera (Coriandri fructus) 15%
- Plod morača (Foeniculi fructus) 15%
- Kora krušine (Frangulae cortex) 10%
- List pitome nane (Menthae piperitae folium) 15%
- Herba hajdučke trave (Millefolii herba) 15%
PRIPREMA: Supenu kašiku mešavine preliti sa 2 dl ključale vode, a nakon toga poklopiti i ostaviti da odstoji jedan sat. Procediti i piti po 2 dl nezaslađenog čaja posle ručka i večere.
Ostavite odgovor