Majčina dušica kao lek – Čaj, Losion, Ulje

Najčešće se koristi u obliku čaja i etarskog ulja, ali i kao začin

U nekim krajevima majčinu dušicu nazivaju i divlji bosiljak, poponac, poljski timijan, vrisak.

Cveta od proleća do poznog leta i prepoznatljiva je po prijatnom mirisu koji potiče od etarskih ulja. U lekovite svrhe se koriste list i cvet. Bere se od maja do avgusta, po lepom vremenu, i ne treba je čupati, već seći.

Za šta je dobra Majčina Dušica za Zdravlje

Majčina dušica se smatra lekom protiv svih bolesti, jer otklanja i ublažava čitav niz tegoba, a cenjena je i kao medonosna vrsta.

Najčešće se koristi u obliku čaja i etarskog ulja, ali i kao začin.

Moćan antiseptik

Osušena majčina dušica sadrži obilje karvakrola i timola, moćnih antiseptika, a u svom sastavu ima i tanine, gorke materije, flavonoide i etarsko ulje, koje se pretežno sastoji od cineola.

Za vreme epidemija preporučuje svakodnevno konzumiranje čaja od ove lekovite biljke, jer zaustavlja razvoj brojnih patogenih klica, a neke i uništava.

Otklanja stomačne tegobe

Majčina dušica je dobar lek protiv crevnih parazita, uključujući i gljivicu kandidu, a koristi se i protiv nadimanja, gasova, bolova u stomaku i katara želuca. Obloge od majčine dušice mogu se primeniti u slučaju grčeva u želucu.

Ublažava neurološke bolesti

Čaj od majčine dušice poznati je narodni lek protiv epileptičnih napada. Osim toga, ulje i tinktura od ove lekovite biljke koriste se kao pomoćna terapija u slučaju paralize, moždanog udara, multiple skleroze i atrofije mišića.

Umanjuje tegobe izazvane ženskim bolestima

Majčina dušica podstiče izlučivanje mokraće i pomaže u slučaju bolnih menstruacija, ubrzava porođaj i ublažava grčenje materice.

Smiruje živce

Miris majčine dušice umiruje vegetativni nervni sistem, pa se ovom biljkom pune jastuci koji se koriste kao vid terapije za decu i odrasle.

Čaj od majčine dušice popravlja raspoloženje i deluje protiv nervne napetosti i iscrpljenosti.

Majčina dušica protiv kašlja i bronhitisa

Britanski fitoterapeuti preporučuju preparate od majčine dušice za lečenje bronhitisa, bronhijalnog katara i upale grla, a posebno protiv velikog kašlja.

Majčina dušica je dobra i za inhalaciju jer poboljšava učinak zvanične terapije ispunjavajući dva glavna uslova za iskašljavanje: dobro hidriranje sluznice i uspešno razređivanje sekreta u bronhijima.

Čaj za decu od Majčine dušice

Mališanima se najčešće daju čaj od kamilice u filter vrećicama i voćni aromatizovani čajevi, ali treba znati da je majčina dušica mnogo bolji izbor. Treba znati da je potpuno bezbedna i da je mogu bez bojazni konzumirati i deca, a pritom je korisna u lečenju mnogih boljki koje pogađaju mališane, pre svih bronhitisa.

Tinktura majčine dušice koristi se za masiranje i jačanje udova slabo razvijene dece i one obolele od multiple skleroze. Nemirni ili nervozni mališani će zahvaljujući kupci od majčine dušice brzo utonuti u san. n

Lekoviti recepti Majčine dušice

Čaj od Majčine dušice

Dve kašičice majčine dušice preliti sa 2 dl proključale vode, poklopiti i nakon 10 do 15 minuta procediti.

Čaj možete zasladiti medom, ali u slučaju želudačnih tegoba ne preporučuju se nikakvi dodaci. Piju se tri do četiri šolje dnevno.

Losion za kosu od Majčine dušice

U litar hladne vode staviti po 20 g ruzmarina, žalfije i majčine dušice. Mešavinu ostaviti da odstoji tri sata, pa je zatim zagrejati do 80 *C, procediti kroz čistu gazu i sipati u flašu te dobro zatvoriti.

Ovaj losion koristiti jednom dnevno za masažu korena kose. Spoj ove tri biljke uništava mikrobe koji napadaju kožu glave i izazivaju perutanje.

Majčina dušica protiv alkoholizma

Majčina dušica je poznati narodni lek protiv alkoholizma. Kod zavisnika koji redovno piju ovaj čaj javljaju se mučnina, povraćanje, jak proliv i mokrenje, znojenje, pojačan apetit i žeđ, a osoba gubi želju za alkoholom.

Puna šaka majčine dušice prelije se s litrom vrele vode, poklopi i ostavi da odstoji dva minuta. Sipati čaj u termos bocu iz koje se akoholičaru daje po jedna kašika na svakih četvrt sata.