Budući da je zimi veoma mali izbor voća s našeg podneblja, upotreba suvog voća idealna je alternativa. Poput svežeg, suvo grožđe obiluje mineralima i vitaminima.
Poznato je da je grožđe superhrana jer sadrži čitav niz vitamina i minerala značajnih za zdravlje, a suvo grožđe predstavlja koncentrisan izvor svih hranljivih materija koje su sadržane u svežim plodovima. Možete ga dodavati u kolače, doručak od žitarica, praviti od njega namaz nalik džemu, grickati ga umesto nezdravih slatkiša i sl.
Poznato je da je grožđe superhrana jer sadrži čitav niz vitamina i minerala značajnih za zdravlje, a suvo grožđe predstavlja koncentrisan izvor svih hranljivih materija koje su sadržane u svežim plodovima. Možete ga dodavati u kolače, doručak od žitarica, praviti od njega namaz nalik džemu, grickati ga umesto nezdravih slatkiša i sl.
Kao i drugo sušeno voće, suvo grožđe idealna je namirnica u ovom, najhladnijem periodu godine.
Odličan je izvor energije, te pomaže organizmu da nadoknadi potrebne vitamine i minerale.
Sadrži dijetalna vlakna, koja učestvuju u regulaciji težine, holesterola i varenja; smanjuje rizik od raka debelog creva; pomaže u lečenju anemije…
Ima dvostruko više antioksidansa od svežeg grožđa. Tamnije sorte suvog grožđa posebno obiluju antocijaninima – antioksidansima – koji štite od alergija, upala i tumora.
Za šta je dobro suvo grožđe
Suvo grožđe je izvor prirodnog šećera, vlakana, vitamina (C i E, ali i A, B1, B2, B6) i minerala, posebno kalcijuma i gvožđa.
Takođe, sadrži polifenole i fitonutrijente, koji imaju snažno antioksidansno dejstvo, i izvor je velike količine beta-karotena i karotenoida.
Interesentno je i to da suvo grožđe pomaže apsorpciju vitamina i minerala iz drugih namirnica, te može uticati na jačanje imuniteta.
Povećava energiju
Zahvaljujući visokom sadržaju glukoze i fruktoze, odnosno šećera koji se brzo pretvaraju u energiju, suvo grožđe je idealna hrana za sportiste, osobe koje pate od hroničnog umora i sve osobe koje imaju problem s manjkom energije i lošom koncentracijom. Ako se jede u većim količinama, osobama koje su mršave može pomoći da dobiju na težini.
Za dobru probavu
Suvo grožđe je dobar izvor vlakana, te je korisno za poboljšanje varenja i kao prirodan lek za opstipacije (zatvor). Može se kombinovati i s drugim suvim voćem, poput smokava i šljiva.
Antioksidans katehin iz ovog voća sprečava stvaranje slobodnih radikala, te smanjuje rizik od pojave raka debelog creva i nekih drugih malignih oboljenja.
Za jake kosti i zube
Malo je poznato da suvo grožđe sadrži priličnu količinu kalcijuma, minerala neophodnog za zdravlje kostiju i zuba.
Pored kalcijuma, značajan je i bor, koji podstiče apsorpciju kalcijuma i doprinosi izgradnji koštane mase. Ako redovno jedete suvo grožđe, možete smanjiti rizik od pojave osteoporoze.
Osim toga, oleinska kiselina iz njegovog sastava doprinosi zdravlju zuba i desni sprečavajući zapaljenja, pojavu karijesa i propadanje zuba. Zbog blagodatnog uticaja na kosti, suvo grožđe se savetuje i deci u razvoju, iako im često ovo nije omiljena namirnica.
Za bolji seksualni život
Stručnjaci tvrde da svakodnevno konzumiranje suvog grožđa pojačava seksualni nagon. Naime, amino-kiselina arginin iz suvog grožđa pomaže u podizanju libida i samim tim poboljšava seksualni život.
Borac protiv anemije
S obzirom na to da je izuzetno bogato gvožđem, suvo grožđe se preporučuje kao terapija anemičnim osobama. Poželjno je da ga koriste i trudnice i dojilje, upravo radi poboljšanja krvne slike.
Odličan lek za anemiju dobićete ako izblendirate po 100 grama suvog grožđa, suvih kajsija, oraha, meda, 50 grama bundevinih semenki i jedan manji limun ili narandžu.
Isprobajte sutlijaš sa suvim grožđem
Potrebni sastojci:
- 50 g suvog grožđa,
- 50 g kandiranog voća,
- kora od 1/2 limuna,
- 250 g pirinča,
- 1 l vode,
- 7 dl mleka,
- 1 kašika maslaca,
- 5 kašika šećera,
- žumance,
- cimet
Način pripreme: Suvo grožđe i kandirano voće preliti vrelom vodom i ostaviti da odstoji kako bi omekšalo.
Pirinač naliti vodom, dodati mu koru limuna i kuvati dok ne omekša, a suvišna tečnost ne uvri.
Dodati šećer, te postepeno dolivati mleko i kuvati na umerenoj temperaturi mešajući da ne zagori.
Pred kraj kuvanja dodati cimet, oceđeno suvo grožđe i kandirano voće, umućeno žumance i maslac, te kuvati još nekoliko minuta.
Skloniti sa štednjaka i razliti u čaše za posluženje.
Ostavite odgovor