Prolaps materice je često stanje koje se može desiti kako osoba stari. Vremenom, i sa višestrukim vaginalnim porođajima, mišići i ligamenti oko vaše materice slabe. Kada ova potporna struktura počne da slabi, vaša materica može da se spusti iz svog primarnog položaja. Lečenje prolapsa materice uključuje hirurške i nehirurške metode na osnovu težine prolapsa.
Šta je prolaps materice?
Prolaps materice je stanje u kojem mišići i tkiva oko materice postaju slabi. Ovo uzrokuje da se vaša materica spusti. Može se desiti bilo kojoj ženi, ali se najčešće javlja nakon menopauze i kod osoba koje su imale više od jednog vaginalnog porođaja.
Mišići, ligamenti i tkiva u vašoj karlici se nazivaju mišići karličnog dna. Ovi mišići podržavaju vašu matericu, rektum, vaginu, bešiku i druge karlične organe. Do prolapsa dolazi kada su mišići dna karlice oštećeni ili oslabljeni do tačke u kojoj više ne mogu da pružaju podršku. Ovo uzrokuje da vaši karlični organi padaju u ili iz vagine.
Prolaps materice može biti blag ili ozbiljan u zavisnosti od toga koliko su oslabljeni mišići vaše materice. U nekompletnom prolapsu, vaša materica je možda dovoljno skliznula da se delimično nalazi u vašoj vagini. Ovo stvara kvržicu ili izbočinu. U težim slučajevima, vaša materica može skliznuti dovoljno daleko da izađe iz vaše vagine. Ovo se zove potpuni prolaps.
Koje su faze prolapsa materice?
Vaš zdravstveni radnik može koristiti sistem za klasifikaciju prolapsa materice. Faze prolapsa materice su:
- Faza I: Vaša materica pada u gornji deo vaše vagine.
- Faza II: Vaša materica pada u donji deo vaše vagine.
- Faza III: Vaša materica viri iz vaše vagine.
- Faza IV: Vaša cela materica klizi van vaše vagine.
Kod koga se javlja prolaps materice?
Prolaps materice se najverovatnije dešava kod žena u sledećim stanjima:
- Imali ste jedan ili više vaginalnih porođaja.
- U menopauzi ste.
- Imate porodičnu istoriju prolapsa materice.
- Imali ste operacije karlice.
Menopauza nastaje kada vaši jajnici prestanu da proizvode hormone koji regulišu vaš mesečni menstrualni period. Jedan od ovih hormona je estrogen. Ovaj poseban hormon pomaže da vaši karlični mišići budu jaki. Bez estrogena, vaš rizik od razvoja prolapsa raste.
Koliko je čest prolaps materice?
Prolaps materice je prilično često stanje. Vaš rizik od razvoja prolapsa materice se povećava sa godinama. Takođe ste pod većim rizikom od prolapsa materice ako ste imali više vaginalnih porođaja.
Koliko je prolaps materice ozbiljno stanje?
Prolaps materice može poremetiti normalne aktivnosti i biti vrlo neugodan. Veoma blagi slučajevi možda neće zahtevati lečenje ili izazvati bilo kakvu nelagodnost. Međutim, teški slučajevi mogu otežati mokrenje ili normalno pražnjenje creva. Prolaps materice je obično problem koji narušava kvalitet života, a lečenje se započinje kada simptomi stanja počnu da ometaju vaš svakodnevni život.
Simptomi i uzroci prolapsa materice
Kako izgleda prolaps materice?
Ako imate blagi slučaj prolapsa materice, možda nećete imati očigledne simptome. Kako vaša materica klizi dalje iz svog položaja, ona može da izvrši pritisak na druge karlične organe – kao što su bešika ili creva – i izazove simptome kao što su:
- Osećaj težine, punoće ili pritiska u karlici.
- Bol u karlici, stomaku ili donjem delu leđa.
- Bol tokom seksualnog odnosa.
- VIdljivo tkivo materice koje pada kroz vaginalni otvor.
- Problemi sa aplikacijom tampona.
- Zatvor.
- Problemi sa mokrenjem, uključujući curenje mokraće (urinarna inkontinencija), potrebu za čestim mokrenjem (povećana učestalost mokrenja) ili iznenadnu želju za mokrenjem (urgencija).
Simptomi se mogu pogoršati kada stojite ili hodate duži vremenski period ili kada kašljete i kijate. U ovim položajima, gravitacija vrši dodatni pritisak na vaše karlične mišiće.
Šta uzrokuje prolaps materice?
Vašu matericu unutar vaše karlice drži grupa mišića i ligamenata (mišići karličnog dna). Kada ove strukture oslabe, one postaju nesposobne da drže vašu matericu u položaju i ona počinje da visi. Nekoliko faktora može doprineti slabljenju karličnih mišića, uključujući:
- Gubitak mišićnog tonusa kao rezultat menopauze.
- Trudnoću.
- Vaginalni porođaj, posebno ako ste imali više vaginalnih porođaja.
- Gojaznost.
- Hronični kašalj ili naprezanje.
- Hronični zatvor.
- Ponovljeno podizanje teškog tereta.
Dijagnoza prolapsa materice
Kako se dijagnostikuje prolaps materice?
Vaš lekar će obaviti pregled karlice kako bi utvrdio da li se vaša materica spustila iz normalnog položaja. Tokom pregleda karlice, vaš zdravstveni radnik ubacuje spekulum (instrument koji im omogućava da vide unutar vaše vagine) i pregleda vašu vaginu i matericu. Vaš lekar će osetiti bilo kakve izbočine izazvane spuštanjem materice u vaš vaginalni kanal. Takođe mogu tražiti od vas da kašljete ili se naprežete. Ovo im može pomoći da procene koliko su vaši mišići slabi.
Lečenje prolapsa materice
Postoje hirurške i nehirurške opcije za lečenje prolapsa materice. Vaš zdravstveni radnik će izabrati vašu opciju lečenja na osnovu težine vašeg prolapsa, vašeg opšteg zdravlja, starosti i da li želite decu u budućnosti ili ne. Tretman je generalno efikasan za većinu ljudi. Opcije lečenja mogu uključivati:
Nehirurške opcije
- Vežba: Specijalne vežbe, koje se zovu Kegelove vežbe, mogu pomoći u jačanju mišića dna karlice. Ovo može biti jedini tretman potreban u blagim slučajevima prolapsa materice. Da biste radili Kegelove vežbe, zategnite mišiće karlice kao da pokušavate da zadržite urin. Držite mišiće čvrsto nekoliko sekundi, a zatim ih otpustite. Ponovite 10 puta. Ove vežbe možete da radite bilo gde i u bilo koje vreme (do četiri puta dnevno).
- Vaginalni pesar: Pesar je gumeni ili plastični uređaj u obliku krofne koji se uklapa oko ili ispod donjeg dela grlića materice (cerviksa). Ovaj uređaj pomaže da podupre matericu i da je drži na mestu. Zdravstveni radnik će postaviti i umetnuti pesar, koji se mora često čistiti i uklanjati pre seksualnog odnosa.
- Ishrana i način života: Promene u vašoj ishrani i načinu života mogu biti od pomoći u ublažavanju simptoma kao što je zatvor. Povećanje unosa vode i vlakana je ključno. Održavanje zdrave težine za vašu građu stvara manji pritisak na mišiće karlice kada stojite ili hodate.
Hirurške opcije
- Histerektomija i popravka prolapsa: Prolaps materice se može lečiti uklanjanjem materice hirurškom procedurom koja se naziva histerektomija. Ovo se može uraditi kroz rez napravljen u vašoj vagini (vaginalna histerektomija) ili kroz vaš abdomen (abdominalna histerektomija). Histerektomija je velika operacija, a uklanjanje materice znači da trudnoća više nije moguća.
- Popravka prolapsa bez histerektomije: Ova procedura uključuje vraćanje vaše materice u normalan položaj. Suspenzija materice se može uraditi ponovnim pričvršćivanjem karličnih ligamenata na donji deo materice kako bi se držala na mestu. Operacija se može obaviti kroz vašu vaginu ili kroz stomak u zavisnosti od tehnike koju vaš lekar koristi.
Šta se dešava ako se prolapsirana materica ne leči?
Zavisi od težine prolapsa. U blagim slučajevima kada vaš kvalitet života nije narušen, vaš zdravstveni radnik možda neće preporučiti lečenje. Prolaps materice može uticati na druge organe u karličnom delu vašeg tela (kao što su bešika i rektum). Zdravstveni radnici obično preporučuju lečenje kada prolaps materice otežava svakodnevni život.
Mogu li da potisnem svoju prolapsiranu matericu nazad?
Ne, ne možete vratiti svoju matericu nazad. Samo vaš zdravstveni radnik može lečiti prolaps materice.
Prevencija prolapsa materice
Kako mogu smanjiti rizik od prolapsa materice?
Neki faktori poput višestrukih vaginalnih porođaja ili menopauze se ne mogu izbeći.
Postoje načini da smanjite rizik od razvoja prolapsa. Nekoliko saveta o načinu života koji mogu smanjiti rizik od prolapsa uključuju:
- Održavanje zdrave telesne težine i redovno vežbanje.
- Kegelove vežbe da biste ojačali mišiće karličnog dna.
- Prestanak pušenja. Ovo smanjuje rizik od razvoja hroničnog kašlja, koji može dodatno opteretiti vaše karlične mišiće.
- Korišćenje ispravnih tehnika podizanja prilikom nošenja teških predmeta.
- Izbegavanje zatvora ili naprezanja tokom defekacije.
Postoji nekoliko saveta za podizanje teških predmeta koji vam mogu pomoći da izbegnete povrede, kao što su:
- Ne pokušavajte da podignete predmete koji su čudnog oblika ili su preteški da biste ih sami podigli. Takođe, izbegavajte podizanje teških predmeta iznad nivoa struka.
- Pre nego što podignete predmet, uverite se da imate čvrst oslonac.
- Da biste podigli predmet koji je niži od nivoa vašeg struka, držite leđa uspravno i savijte se u kolenima i kukovima. Nemojte se savijati napred u struku sa ispravljenim kolenima.
- Stanite sa širokim stavom blizu predmeta koji pokušavate da podignete i držite noge čvrsto na zemlji. Zategnite mišiće stomaka i podignite predmet koristeći mišiće nogu. Ispravite kolena ravnomernim pokretom. Ne trzajte predmet do tela.
- Stanite potpuno uspravno bez savijanja tela. Uvek pomerajte noge napred kada podižete predmet.
- Ako podižete predmet sa stola, gurnite ga do ivice stola tako da ga možete držati blizu tela. Savijte kolena tako da ste blizu objekta. Koristite noge da podignete predmet i dođete u stojeći položaj.
- Da biste spustili predmet, postavite stopala kao što ste radili za podizanje, zategnite mišiće stomaka i savijte kukove i kolena.
Prognoza prolapsa materice
Može li se ponovo desiti prolaps materice?
Lečenje prolapsa materice je većinom efikasno. Ponekad se prolaps može vratiti. Ovo je češće ako:
- Ste imali veoma težak prolaps.
- Gojazni ste.
- Mlađi ste od 60 godina.
Kakva je prognoza za prolaps materice?
U većini slučajeva, buduće zdravlje u vezi sa prolapsom materice je veoma dobro. Traženje lečenja i promena načina života (održavanje zdrave težine i vežbanje) može pomoći da se spreči ponovni prolaps. Razgovarajte sa svojim lekarom o svim zabrinutostima koje imate u vezi sa prolapsom. Vaš lekar može pomoći da se razvije plan lečenja i izgrade dobre životne navike kako bi se sprečio budući prolaps.
Kada treba da posetim svog lekara?
Obratite se svom lekaru ako imate bilo koji od sledećih znakova prolapsa materice:
- Imate osećaj kao da vam se nešto zaglavilo ili izlazi iz vagine.
- Defekacija i uriniranje su izuzetno bolni.
- Imate hronični bol u donjem delu leđa ili pritisak u karlici koji nije uzrokovan drugim stanjem.
Prolaps materice je stanje uobičajeno kod osoba koje su imale nekoliko vaginalnih porođaja ili su prošle kroz menopauzu. Simptomi se razlikuju u zavisnosti od toga koliko je vaša materica skliznula sa svog mesta, ali može biti prilično neprijatno. Razgovarajte sa svojim lekarom ako imate simptome prolapsa materice kao što je izbočenje iz vagine ili pritisak u predelu karlice. Postoje načini lečenja koji vam pomažu da se osećate bolje pre nego što prolaps utiče i na druge karlične organe.